Szlak powstania


Trasa Szlaku Powstania Wielkopolskiego na terenie Powiatu Grodziskiego


 


Trasa: Granowo – Łęki Wielkie – Parzęczewo – Wielichowo – Rakoniewice – Grodzisk Wlkp.

 

1. Granowo – cmentarz przykościelny - tablica poświęcona sierż. Józefowi Chojnackiemu, który 5 stycznia 1919 roku wyruszył wraz z oddziałem powstańców granowskich do walk na froncie zachodnim Powstania Wielkopolskiego.

 

2. Łęki Wielkie – cmentarz parafialny - Pomnik poległych za Ojczyznę (pierwszy postawiony w 1926 roku został zniszczony przez Niemców, następnie odbudowany przez parafian).

        - Kościół parafialny - głaz w hołdzie poległym „Za Wiarę i Ojczyznę”

 

3. Parzęczewo – Plac przed kościołem - 3 stycznia 1919 roku odbyło się tam zaprzysiężenie Baonu Parzęczewskiego.

 

4. Wielichowo – cmentarz parafialny - Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Monument poświęcony jest żołnierzom Kompanii Wielichowskiej, która pod dowództwem por. Kazimierza Szcześniaka walczyła o Rakoniewice, Kopanicę i Kargowę.

        - Rynek budynek GS - tablica upamiętniająca siedzibę dowództwa oddziału wielichowskich powstańców.  

 

5. Rakoniewice – Dworzec kolejowy - miejsce najcięższych walk stoczonych o miasteczko 3 stycznia 1919 roku przez Powstańców Wielkopolskich.

      - Rynek w Rakoniewicach - miejsce zbiórek oddziałów powstańczych, m.in. przed wyruszeniem do walki o Wolsztyn i Rostarzewo.

 

6. Grodzisk Wlkp. – Muzeum Ziemi Grodziskiej ul. 27 stycznia - w okresie powstania w budynku mieścił się sztab V Okręgu Wojskowego.